កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមពាក់ព័ន្ធវិស័យភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី
១៦ ធ្នូ ២០២៤| ព័ត៌មាន និងព្រឹត្តិការណ៍
នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម ហ៊ឺ បាវី ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយកកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ បានអញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមពាក់ព័ន្ធវិស័យភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធានទី១ នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភស្តុភារកម្ម នៅសាលប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ។

A Meeting to Address the Challenges Related to the Logistics Sector in Cambodia under the High Presidency of H.E. Sun Chanthol
16 Dec 2024| News & Events
In the morning of December 16, 2024, H.E. Hei Bavy, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge of CEO of the Phnom Penh Autonomous Port, attended a working meeting to address the challenges related to the logistics sector in Cambodia under the high presidency of H.E. Sun Chanthol, Deputy Prime Minister, First Vice President of the Council for the Development of Cambodia and Chairman of the National Logistics Council at the Council for the Development of Cambodia in Phnom Penh.