វេទិកាធុរកិច្ច និងនវានុវត្តន៍ ២០២៥
នៅល្ងាចថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ (ក.ស.ភ.) មានកិត្តិយសចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់ វេទិកាធុរកិច្ច និងនវានុវត្តន៍ ឆ្នាំ២០២៥ នៅសណ្ឋាគាររ៉េស៊ីដង់ សុខាភ្នំពេញ។
វេទិកានេះត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា រួមជាមួយឯកឧត្តមបណ្ឌិត ម៉ុង ឬទ្ធី ប្រធានគណៈកម្មការទីបីនៃព្រឹទ្ធសភា។
គោលបំណងចម្បងនៃវេទិកានេះ គឺដើម្បីជំរុញ និងលើកកម្ពស់បរិយាកាសនៃការច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្តន៍ក្នុងវិស័យធុរកិច្ច។ វាផ្ដល់ឱកាសដល់ធុរជន ម្ចាស់អាជីវកម្ម ពាណិជ្ជករ និងសហគ្រិន ក្នុងការចែករំលែកបទពិសោធន៍ ស្វែងយល់ពីនិន្នាការថ្មីៗ និងបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ដើម្បីអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។

Business Innovation Forum 2025
On the afternoon of July 2, 2025, the Phnom Penh Autonomous Port (PPAP) had the honor of participating in a significant event, the Business and Innovation Forum 2025, held at the Sokha Phnom Penh Residence Hotel.
The forum was organized under the distinguished presidency of Oknha Kith Meng, President of the Cambodia Chamber of Commerce, along with H.E. Dr. Mong Rithy, Chairman of the 3rd Commission of the Senate.
The primary objective of this forum was to encourage and promote an environment of creativity and innovation within the business sector. It provided an opportunity for business owners, traders, and entrepreneurs to share experiences, learn about new trends, and explore modern technologies to develop their businesses.