បរិមាណកុងតឺន័រ និងការព្យាករណ៍
ក.ស.ភ. បានចាប់ផ្តើមដំណើរការលើកដាក់ទំនិញកុងតឺន័រនៅឆ្នាំ២០០២ ដោយមានការរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សជាមួយអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំជាមធ្យម ៤៤% ចាប់ពីឆ្នាំ ២០០៣ ដល់ ២០០៨។ ទោះបីជាវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចសកល ឆ្នាំ២០០៩ បណ្តាលឱ្យមានការធ្លាក់ចុះបណ្តោះអាសន្នក៏ដោយ ក៏ចរាចរណ៍ទំនិញបានស្ដារឡើងវិញយ៉ាងឆាប់រហ័ស ដោយសារគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើការនាំចេញអង្ករ និងការបើកដំណើរការកំពង់ផែ Cai Mep Hub នៅខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០០៩។ ដោយឡែក បរិមាណដឹកជញ្ជូនបានកើនឡើងជាមធ្យម ១៧% ចាប់ពីឆ្នាំ២០១០ ដល់ ២០២០។ សន្ទុះនេះបានបន្តជាមួយអត្រាកំណើនប្រចាំឆ្នាំ២០% ចាប់ពីឆ្នាំ២០២០ ដល់ ២០២២។ ទោះបីមានការធ្លាក់ចុះ ៥% នៅឆ្នាំ២០២៣ ក៏ដោយ កំពង់ផែបានស្ដារឡើងវិញយ៉ាងខ្លាំង ដោយកើនដល់ ២១% នៅឆ្នាំ២០២៤ និង ២៥% នៅឆ្នាំ២០២៥។
យោងតាមការវិភាគរបស់យើង មានកត្តាសំខាន់ចំនួនបី ដែលបានជំរុញកំណើនជាបន្តបន្ទាប់នៃបរិមាណកុងតឺន័រតាមរយៈ ក.ស.ភ. គឺ៖
- ទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ ក.ស.ភ. ដែលនៅជិតទីក្រុងភ្នំពេញ មានភាពងាយស្រួលសម្រាប់ការប្រមូលផ្តុំ និងចែកចាយទំនិញ។

Container throughput via PPAP has mostly growed from year to year. And PPAP expects to achieve 900,000 TEUs in 2030.
CONTAINER TRAFFIC AND FORECAST
PPAP began handling containerized cargo in 2002. From 2003 to 2008, the container throughput grew at an average annual rate of 44%. However, the global economic crisis caused container traffic via PPAP to decline in 2009. Fortunately, due to PPAP’s strategic location, government policies promoting paddy production and rice exports as well as the export of agricultural products, and the opening of Cai Mep Hub Port in Vietnam in June 2009, PPAP’s container traffic began to recover and saw an average increase of 17% From 2010 to 2020. In three years from 2020 to 2022, PPAP experienced a 20% growth rate respectively. However, in 2023, there was a 5% decline in throughput. As of 2024, container throughput increased by 21% compared to 2023.
According to our analysis, there are three crucial factors that have driven this continuous growth of container traffic via PPAP:
1. The strategic locations of each terminal of PPAP, which is close to Phnom Penh, is convenient for consolidation and deconsolidation.