ក.ស.ភ. បានចូលរួមសន្និសីទវិនិយោគលើការតភ្ជាប់ស្តីពី “Green and Efficient Ports” នៅរដ្ឋធានីប៉េកាំង សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន
០៦ ធ្នូ ២០២៥| ព័ត៌មាន និងព្រឹត្តិការណ៍
នៅថ្ងៃទី៣ ដល់ថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ លោកស្រី ហ៊ឺ ផានិន អគ្គនាយករងអាជីវកម្ម/ប្រតិបត្តិការផែនៃកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ (ក.ស.ភ.) និងសហការី បានចូលរួមសន្និសីទវិនិយោគលើការតភ្ជាប់ស្តីពី “Green and Efficient Ports” នៅរដ្ឋធានីប៉េកាំង សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។ សន្និសីទនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរបទពិសោធ និងស្វែងយល់បន្ថែមពីបញ្ហាប្រឈមពាក់ព័ន្ធ (១) ការធានាចីរភាពនៃកំពង់ផែ (២) ការធានាប្រសិទ្ធភាពនៃប្រតិបត្តិករកំពង់ផែ (៣) ការរួមបញ្ចូលបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង (៤) យន្តការហិរញ្ញប្បទាន។

PPAP participated in the Connectivity Investment Conference on Green and Efficient Ports in Beijing, People’s Republic of China
06 Dec 2025| News & Events
From December 3th to 5th, 2025, Mrs. Hei Phanin, Deputy Director General of Business/Operation of Phnom Penh Autonomous Port (PPAP), and PPAP colleagues participated in the Connectivity Investment Conference on Green and Efficient Ports in Beijing, People’s Republic of China. The objective of the conference is to exchange experiences and further understanding the challenges related to: (1) ensuring the sustainability of ports, (2) ensuring the efficiency of port operators, (3) integrating digital technologies, and (4) financing mechanisms.