ក.ស.ភ. ចូលរួមបរិច្ចាគថវិកាក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការ «១ម៉ឺនរៀល ១ម៉ឺននាក់» ឆ្នាំ២០២៥ របស់មូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា
០១ មិថុនា ២០២៥| ទំនួលខុសត្រូវសង្គម
នាថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ លោកជំទាវ ជួន សុខេម អគ្គនាយករងរដ្ឋបាល/ហិរញ្ញវត្ថុ និងលោកស្រី ហ៊ឺ ផានិន អគ្គនាយករងអាជីវកម្ម/ប្រតិបត្តិការផែ តំណា​ង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ហ៊ឺ បាវី ប្រតិភូរាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ទទួល​បន្ទុកជា ប្រធាន​អគ្គនាយកកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ បាន​នាំយក​ថវិកាឧបត្ថម្ភចំនួន ៥៨ ២៦០ ០០០ រៀល របស់​អង្គភាព និង​កម្មករ-និយោជិតទាំងអស់ ដើម្បីអញ្ជើញ​ចូលរួម​ក្នុង​ពិធីបើក​យុទ្ធនាការ «១ម៉ឺនរៀល ១ម៉ឺននាក់» ឆ្នាំ២០២៥ របស់មូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា ក្រោម​អធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុនម៉ាណែត ប្រធានកិត្តិយសនៃមូលនិធិគន្ធបុប្ផាកម្ពុជា នៅបរិវេណ​រូបសំណាក់​លោកយាយ​ពេញ រមណីយ​ដ្ឋាន​វត្តភ្នំ។

PPAP brought a donation to join in the opening ceremony of the “10,000 Riels, 10,000 People” campaign in 2025 of the Cambodia  Kantha Bopha Foundation
01 Jun 2025| CSR
On 01st June 2025, Her Excellency Chuon Sokhem, Deputy Director General in charge of Administration/Finance and Ms. Hei Phanin, Deputy Director General in charge of Business/ Operations representing His Excellency Hei Bavy, the delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of the Phnom Penh Autonomous Port, brought a donation of 58,260,000 riels from the organization and employees to join in the opening ceremony of the "10,000 Riels, 10,000 People" campaign in 2025 of the Cambodia  Kantha Bopha Foundation presided over by Her Excellency Dr Pich Chanmony Hun Manet, Honorary President of the Cambodia Kantha Bopha Foundation, at the premises of the statue of Lok Yeay Penh, Wat Phnom Resort.